• info@osbb-irpin.gh.org.ua

Чи має ОСББ надавати Акти надання послуг?

Думки Лис 21, 2021

Подекуди буває так, що співвласник, що є юридичною особою і якому в багатоквартирному житловому будинку належать нежитлові приміщення, просить щомісячно надавати від ОСББ Акти надання послуг. Чи має право ОСББ надавати та підписувати такі Акти? Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні.

Стаття 1 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” (далі – ЗУ№2866-III) визначає, що співвласники багатоквартирного будинку (далі – співвласники) це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Стаття 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” (далі – ЗУ№417-VIII) каже про те, що нежитлове приміщення це ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом нерухомого майна. Стаття 385 Цивільного Кодексу України наголошує на тому, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об’єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Таким чином, між ОСББ та юридичними особами в багатоквартирному житловому будинку, які, між іншим, можуть бути власниками нежитлових приміщень, виникають не договірні, а статутні відносини. Статутом ОСББ, як правило, визначається обов’язок співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Про те саме каже й стаття 15 ЗУ№2866-III. При цьому закон не зобов’язує ОСББ надавати такому співвласнику ніяких додаткових документів, як то акт надання послуг.

Варто пам’ятати, і це має звучати як аксіома: ОСББ не надає комунальних послуг співвласникам. ОСББ є негосподарюючим суб’єктом, а його діяльність є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб’єктів. Коли голова правління ОСББ виписує й підписує акти з надання послуг то він ризикує підставити об’єднання під втрату статусу неприбутковості і перевести юридичну особу в статус суб’єкта господарювання, наслідком цього буде визнання діяльності ОСББ господарською. Відповідно господарська діяльність має ліцензуватися, крім того, це додатковий аргумент, при нагоді, визнати ОСББ “виконавцем послуг”. Якщо ж ОСББ буде виконавцем послуг, то воно автоматично протиставляється співвласникам і кошти від власників будуть розглядатися як плата за послуги, які підлягають оподаткуванню податком на прибуток і ПДВ.

від olden